اجاق گاز یکی از وسایل مهم و ضروری برای هر خانه ای محسوب می شود. شما تقریبا هر روزه چندین بار از این وسیله استفاده می کنید و ممکن است نزدیک به ده سال تعویض نکنید. لذا بهتر است در هنگام خرید به چشم یک سرمایه گذاری به این قضیه نگاه کنید و با آگاهی از نیاز خود بهترین اجاق گاز ایرانی و یا خارجی را انتخاب کنید .

در این مقاله سعی برآن است تا تمام عواملی را که ممکن است بر تصمیم گیری شما تاثیر بگذارند، پوشش دهیم تا در انتخاب بهترین اجاق گاز رومیزی برای خانه تان به شما کمک کنیم.

در صورتیکه اجاق قدیمی شما از کار افتاده و دچار مشکل شده است و این امر سبب شده که به فکر خرید اجاق گاز جدید باشید، بهتر است این نکته را درنظر داشته باشید که در حال حاضر قیمت موجود در بازار نسبتا بالا بوده و لذا اگر اجاق شما قابلیت تعمیر شدن و درست شدن را دارد، لازم نیست هزینه بالایی برای خرید یک دستگاه جدید نمایید.

اجاق گاز یکی از مهم‌ترین لوازم آشپزخانه است و در هر خانه‌ای حداقل یک‌بار در روز از آن استفاده می‌کنند، به‌همین‌دلیل خرید مناسب و در عین‌حال شیک، اهمیت زیادی دارد.

قبل از هر چیز، باید بدانید که اجاق‌ها بسته به نوع سوخت مصرفی‌شان به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • اجاق گازی
  • اجاق برقی
  • و اجاقی که از هر دو سوخت استفاده می‌کند.

توجه داشته باشید که اجاق برقی را می‌توانید در هر خانه‌ای دارای برق با ولتاژ ۲۲۰ ولت استفاده کنید، اما اگر می‌ خواهید اجاق گاز بخرید باید مطمئن باشید که منزل‌ تان لوله‌ کشی گاز طبیعی داشته باشد، در غیر این‌صورت باید از گاز پروپان یا همان کپسول گاز استفاده کنید. البته بیشتر مناطق شهری امروزی از خدمات گاز طبیعی برخوردار هستند، اما هنوز هم مناطق روستایی‌ای هستند که متاسفانه از گاز طبیعی محروم‌اند.

عوامل مهم اولیه برای خرید اجاق گاز

به‌طورکلی، اجاق گاز باید با نیازهای شما برای پخت‌وپز متناسب باشد. خواه یک آشپز حرفه‌ای هستید یا مبتدی، تنها زندگی می‌کنید یا در خانواده‌ای پرجمعیت، نوع اجاق گاز انتخابی شما پاسخگوی انتظارات‌تان باشد. برای این منظور باید ویژگی‌های زیر را مدّنظر داشته باشید:

۱. نوع :

اجاق گاز بسته به سیستم اشتعالی که در آن تعبیه شده است، می‌تواند از نوع پیلوت‌دار سنتی باشد یا از نوع الکتریکی پیشرفته. نوع پیلوت‌دار جریان ثابتی از گاز را فراهم می‌کند تا شعله را روشن نگه دارد و به این ترتیب بیش‌ازحدِ نیاز انرژی مصرف می‌کند. اما نوع الکتریکی آن از جریان الکتریکی استفاده می‌کند که در ابتدای چرخه گرمایی روشن می‌شود و دیگر نیازی به جریان مداوم ندارد، بنابراین میزان مصرف انرژی آن کمتر است.

۲. اندازه :

اندازه اجاق گازی که می‌خواهید بخرید تا حد زیادی به اندازه آشپزخانه، میزان پخت‌پز روزانه و نیز تعداد افراد خانواده‌تان بستگی دارد.

اگر فضای آشپزخانه‌ تان کوچک است و می‌خواهید به شکل بهینه از فضای آشپزخانه استفاده کنید، اجاق گازهای توکار صفحه‌ای فضای کمتری را نسبت به اجاق گازهای ایستاده (مبله) اشغال می‌کنند. این نوع به فضای آشپرخانه‌تان ظاهر مدرن‌تری خواهند داد. بااین‌ حال توجه داشته باشید این اجاق گازها فر ندارند و اگر به شیرینی‌ پزی و پختن کیک‌ های خوشمزه علاقه دارید، باید فر یا تُستر را جداگانه خریداری کنید.

اگر تعداد افراد خانواده‌تان کم است، اجاق گاز با تعداد شعله‌های کمتر مناسب‌تر است. به‌عنوان مثال در خانواده ۳ یا ۴ نفره اجاق گاز دو شعله پاسخگوی نیازهای خانواده است و فضای کمتری را هم اشغال می‌کند. (البته اگر مدام مهمان ندارید.)

اجاق گازهای رومیزی هم برای آشپزخانه‌های کوچک گزینه مناسبی هستند، اما معمولا از همه مدل‌های دیگر گران‌ترند.

در صورتی‌که می‌خواهید حتما از اجاق گاز مبله استفاده کنید، فضای آشپزخانه را اندازه بگیرید. اگر قرار است بین دو کابینت قرار بگیرد باید به دقت اندازه‌گیری را انجام بدهید. به‌طور معمول اندازه اجاق گازهای ایستاده حدود ۳۰ اینچ یا ۷۵ سانتی‌متر است، اما مدل‌های باریک‌تر و عریض‌تر از آن هم وجود دارد.

۳. توان حرارتی :

هنگام خرید به توان حرارتی آن توجه کنید. توان حرارتی ،  میزان گرمایی است که از شعله‌ ها خارج می‌ شود و واحد اندازه‌گیری استاندارد آن بی‌ تی‌ یو بر ساعت است. (بی‌ تی‌ یو به معنای واحد حرارتی بریتانیا به ازای هر ساعت است و به‌شکل BTU/hr نوشته می‌ شود).

در ایران این توان حرارتی بر اساس کیلووات در نظر گرفته می‌شود. خروجی حرارت شعله‌ها در اجاق گازهای استاندارد به ازای هر ساعت از ۵۰۰۰ تا ۱۲,۵۰۰ BTU (معادل ۱,۴ کیلووات تا ۳,۶ کیلووات) متغیر است.

معمولا ایده‌آل‌ترین توان حرارتی برای هر شعله در اجاق گازهای خانگی ۲,۰۵ کیلووات (معادل  ۷۰۰۰ BTU) است. توان حرارتی بالاتر از این مقدار، بیشتر برای رستوران‌ها مناسب است. بااین‌حال، معمولا دارای شعله‌هایی با توان حرارتی یکسان نیستند و توان بعضی شعله‌ها از ۰,۸۷تا ۱,۴ کیلووات (معادل ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ BTU) است.

بعضی اجاق گازها یک شعله بسیار قوی‌تر با حدود ۳,۵ کیلووات دارند. البته لزوما این‌طور نیست که هرچه توان حرارتی اجاق گاز بالاتر باشد، اجاق گاز بهتر است. توان حرارتی بالاتر گرمای بیشتری به غذا می‌رساند و بنابراین مدت زمان پخت غذا کاهش می‌یابد، اما کنترل گرما هم در این شعله‌ها دشوارتر است؛ زیرا معمولا این شعله‌ها را نمی‌توان به اندازه کافی کم یا به اندازه دلخواه تنظیم کرد.

۴. جنس :

هنگام خرید اجاق گاز باید به جنس آن هم توجه کنید. به‌طورکلی، اجاق گازها در انواع زیر تولید می‌شوند:

  • تمام استیل : بیشتر اجاق گازها از فولاد ضد زنگ (استیل) ساخته می‌شوند، زیرا محیط آشپزخانه معمولا پر از بخار آب است و سبب زنگ‌زدن فلزاتی مانند آهن می‌شود. حتی اگر بدنه اجاق گازهای استیل به شدت گرم شود، باز هم مقاومت زیادی دارد و به آن آسیبی نمی‌رسد.
  • شیشه‌ای : این نوع از شیشه بسیار مقاوم نسبت به گرما ساخته شده‌اند و جلوه بسیار زیبایی دارند. بااین‌حال نگهداری و تمیز نگه داشتن این اجاق گازهای ظریف و زیبا دشوارتر است.

ویژگی‌های مهم دیگری که هنگام خرید باید در نظر داشته باشید:

۱. اجاق گازی را انتخاب کنید که راحت تمیز شود:

معمولا بسیاری از اجاق های جدید دارای شعله‌پخش‌کن و رویه چدنی هستند که همین سبب می‌شود کار تمیز کردن آنها بسیار راحت‌تر باشد. در این مدل اگر غذا سرریز شود، وارد محفظه شعله‌ها نمی‌شود و فقط کافی است رویه چدنی، شعله‌ پخش‌کن و اطراف سینی گاز را تمیز کنید.

اجاق گازهایی که دارای شعله‌ پخش‌کن و رویه چدنی نیستند (به‌خصوص تک شعله‌هایی که مادرهایمان از آن برای آش‌ پختن استفاده می‌ کنند) به مراقبت بیشتری نیاز دارند و باید حواس‌ تان باشد غذا درون محفظه شعله نریزد.

علاوه‌بر آن به‌دنبال اجاق گازهایی باشید که دورتادور سینی‌شان لبه داشته باشد، در این اجاق ها اگر غذا سرریز شود روی کف زمین و اطراف اجاق گاز نمی‌ ریزد.

۲. بهتر است اندازه شعله‌ها با هم متفاوت باشد:

به دنبال اجاقی باشید که شعله‌ هایی با اندازه‌ های متفاوت داشته باشد، زیرا این شعله‌ها خروجی حرارتی متفاوتی دارند و می‌توانید بسته به اندازه‌ های آن ظروف کوچک و بزرگ را روی آنها قرار دهید.

مسلما توانایی پخت این شعله‌ ها هم با هم متفاوت خواهد بود، به‌عنوان مثال می‌توانید از شعله‌ هایی که بزرگتر هستند و توانایی گرمادهی بیشتری دارند برای جوشاندن آب و آماده‌ کردن سریع غذا (به‌ویژه در مواقعی که وقت کمی دارید) استفاده کنید و شعله‌ های کوچک‌ تر و کم‌ توان‌تر برای هنگامی‌ که می‌خواهید غذا آهسته بجوشد و خوب جا بیفتد مناسب هستند.

یکی از موارد مهم دیگر در خرید اجاق گاز کنترل گرمایی است. برخی اجاق گازها قابلیت کنترل گرمایی بخش بالایی اجاق گاز را دارند و به‌این‌ترتیب از احتمال آتش‌سوزی جلوگیری به عمل می‌آورند.

۳. کارکردن با اجاق گاز باید راحت باشد:

برخی اجاق گازها از بخش‌های الکترونیکی برای کنترل گرمایی و تنظیم حرارت یا شعله استفاده می‌کنند. اجاقی را انتخاب کنید که کارکردن با آن راحت باشد و بتوانید به‌راحتی ویژگی‌های متنوع آن را تنظیم کنید.

۴. ایمن باشد :

نکته مهم دیگر در انتخاب اجاق گاز، ایمنی آن است. معمولا اجاق گاز دارای فندک و ترموکوپل ایمنی بیشتری دارد. اگر به هر دلیلی شعله اجاق گاز خاموش شود (مثلا در اثر باد یا سرریز شدن غذا)، ترموکوپل خودبه‌خود سبب قطع جریان گاز می‌شود و به‌این‌ترتیب از خطر انتشار گاز در فضای آشپزخانه و آتش‌سوزی جلوگیری به عمل می‌آورد. (اگر زیاد برایتان پیش می‌آید که فراموش کنید غذا یا شیر روی گاز گذاشته‌اید، حتما این مورد را در نظر بگیرید).

مورد دیگر، مسئله ایمنی کودکان است. امروزه بسیاری از اجاق گازها قفل کودک دارند یا دارای تجهیزاتی برای جلوگیری از دسترسی کودک به گاز و فر هستند. این اجاق گازها برای حفاظت از جان کودکان دلبندتان که به‌شدت درباره گاز و فر کنجکاو هستند مناسب‌اند. می‌توانید از وسایل ایمنی کودک هم استفاده کنید و سرپیچ‌ها را مانند تصویر بپوشانید.

۵. گارانتی را فراموش نکنید:

حتما در هنگام خرید به گارانتی آن دقت کنید و آن را خوب بخوانید. برخی وارانتی‌ها تا مدت‌های طولانی اجاق گاز را پوشش می‌دهند. برخی دیگر طوری هستند که حتی اگر اجاق گاز را از محل اصلی‌اش حرکت بدهید، باطل می‌شوند. به این مسئله خوب دقت کنید.

۷. برند مناسبی را انتخاب کنید:

اجاق گاز هم مانند وسایل الکترونیکی یا برقی دیگر منزل‌تان مانند یخچال و تلویزیون قرار است برای مدتی طولانی با شما بماند. معمولا خیلی کم پیش می‌آید کسی زود به‌ زود آن را تعویض کند. بنابراین، پیشنهاد ما به شما این است که قبل از خرید ابتدا تحقیقاتی اساسی درباره برند های مختلف انجام دهید.

در نهایت از بین آنها برندی را انتخاب کنید که علاوه‌بر ماندگاری بیشتر، محصولی بادوام، مقرون‌به‌صرفه و ایمن با رعایت استانداردهای مورد نیاز به شما ارائه دهد.

مناسب‌ترین برند، معمولا برندی است که تنوع متناسب با هر نیاز و هر بودجه تولید کرده باشد. در این مقاله خانه مدرن برند های ایلیا استیل ، استیل البرز و هادسون را به شما پیشنهاد میکند . برای مطالعه بیشتر محصولات این برند ها به لینک زیر مراجعه کنید.

اجاق گاز های ایلیا استیل

اجاق گاز های استیل البرز

اجاق گاز های هادسون

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *